İslahatların birinci mərhələsindəyik
Prezident İlham Əliyev: “Sosial ədaləti pozanlara qarşı çox ciddi tədbirlər görülməlidir”
Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2018-ci ilin doqquz ayının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan iclasında dövlət başçısı ənənəvi olaraq, ötən 9 ayda əldə edilən nailiyyətlərdən geniş söhbət açıb. Ayrı-ayrı istiqamətlər üzrə görülən işləri konkret faktlarla diqqətə çatdıran ölkə rəhbəri sosial sahədə ciddi islahatların aparıldığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirliyinin yeni rəhbərinə bununla əlaqədar çox ciddi tapşırıqlar verilib. Prezident bildirib ki, sosial ədaləti pozanlara qarşı çox ciddi tədbirlər görülməlidir: "Bu sahədə rüşvətxorluğa, korrupsiyaya qarşı mübarizə çox ciddi aparılmalıdır və hazırda aparılır, şəffaflıq təmin edilir. Bu sahədə yol verilmiş pozuntular aradan qaldırılır. İnzibati və institusional yollarla bu sahədə də ən müasir elektron texnologiyalar tətbiq olunmalıdır ki, şəffaflıq və ədalət tam təmin edilsin. Mənə görülən işlərlə bağlı müntəzəm olaraq məlumat verilir. Sosial sahədə biz "ASAN xidmət”in analoqunu yaradırıq - Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat mərkəzləri, bunun adı da yaxşıdır - DOST mərkəzləri, mənası da yaxşıdır. Hesab edirəm ki, bu sahədə vətəndaşlar yaxın gələcəkdə müsbət dəyişiklikləri görəcəklər, artıq görürlər. İndi yerlərdən məlumat gəlir, ancaq biz hələ islahatların birinci mərhələsindəyik”.
Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin digər üzvü Jalə Əliyeva qəzetimizə açıqlamasında Nazirlər Kabinetinin iclasında Azərbaycan Prezidentinin səsləndirdiyi fikirlərin əhəmiyyətini qeyd edib. Bildirib ki, hər zaman olduğu kimi, bu dəfə də ölkə başçısı öz çıxışında sosial sahəyə xüsusi diqqət çəkib. Deputatın sözlərinə görə, əhalinin həyat səviyyəsinin yüksəlməsi istiqamətində həyata keçirilən islahatların ən yüksək səviyyədə dəstəklənməsi Azərbaycan dövlətinin, ölkə başçısının vətəndaşlara göstərdiyi diqqət və qayğıdır: "Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə indiyə qədər 3 regional inkişaf proqramları hazırlanıb və uğurla icra olunub. Bu proqramlarda nəzərdə tutulan məsələlərin vaxtlı-vaxtında yerinə yetirilməsi nəticəsində Azərbaycanda kənd və şəhərlərimiz arasında inkişaf fərqi aradan qalxıb, bütün regionlarımız intibah dövrünə qədəm qoyub. Təbii olaraq, bu işlər çərçivəsində vətəndaşların sosial problemləri də daim diqqət mərkəzində saxlanılıb. Bütün bunlar Prezident İlham Əliyevin insan amilinə xüsusi önəm verdiyini, onun siyasətinin mərkəzində ölkə vətəndaşının həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasının dayandığını əyani nümayiş etdirir. Bu gün ölkədə reallaşdırılan siyasi kurs, bütün layihələr Azərbaycan insanının gələcəyinin daha yaxşı təmin olunması üçün də əhəmiyyətlidir. Buraya gənclərin təhsil alması, sabahın kamil vətəndaşı kimi yetişməsi, iş yerləri ilə təmin olunması, yaşlı nəslin pensiya təminatının yaxşılaşdırılması və sair məsələləri aid edə bilərik. Bir sözlə, cənab İlham Əliyev hələ prezident seçilməzdən öncə verdiyi bütün vədləri yerinə yetirməklə, xüsusən də sosial sahəyə xüsusi diqqət ayırmaqla, əməli tədbirlər görməklə hər bir azərbaycanlının prezidenti olduğunu əyani nümayiş etdirir”.